Combined ShapeSlice 1Slice 1Fill 9icon-phone

Informace k plavbě po Karibiku

11. 9. 2015

Informace k plavbě po Karibiku

Co potřebujete vědět před plavbou v Karibiku? Kromě toho, že Vás čeká množství nádherných ostrovů, rozesmátí lidé, dobré jídlo, úžasné šnorchlování podél korálů, reggae a míchané nápoje, tak se hodí i pár praktických rad před vyplutím.

Připravujeme se

Nejvhodnější termín plavby do Karibiku je od února do května, kdy je v Karibiku hlavní sezóna. Listopad, prosinec, leden a začátek června je také vhodné období pro plavbu. Od poloviny června do konce října je období hurikánů. To se v Karibiku také pluje, ale je hodně teplo a častěji prší. Nejvíce pronajímané, ale také nejlepší lodě jsou katamarány. Všechny společné obytné prostory máte nahoře na palubě se spoustou prostoru k opalování.

Když pomineme super měsíční plavbu z Kanárských ostrovů do Karibiku, je druhou nejvhodnější volbou dopravit se na francouzské ostrovy letecky. Záleží, co preferujete. Můžete se dostat s Air France od 18 000 Kč, nebo lowcostem s přestupem v Paříži. Na Martiniku je hlavním jazykem francouzština, na ostatních ostrovech angličtina a kreolština – místní indiánské nářečí.


Když jsme na lodi

Návětrné ostrovy jsou po celou roční dobu vystaveny pasátovým větrům – což přináší po celou dobu, i ve vysokých teplotách, příjemný pocit tepla a bez velké známky vlhkosti. Samozřejmě ve městech a na procházkách v pralesích, či na západních plážích, je situace méně příznivá. Plavba v Karibském moři je povolená pouze ve dne.  Není zde moc navigačních světel a naopak je tu dost skalisek a útesů.

Kotví se často. Buď stojíte na kotvě u pláží a nebo stojíte přídí na kotvě a zádí se uvazujete dlouhým lanem na břeh. V obydlených oblastech Vám s vyvázáním lana na břeh ochotně pomůže místní domorodec za pár karibských dolarů. Kdybyste pomoc odmítli, riskujete nepřízeň místních obyvatel.

Průměrné teploty ve dne se pohybují okolo 29 – 31 °C. V noci se snižuje teplota na 25 – 27 °C. Na otevřeném Atlantiku je teplota moře okolo 28 °C, v některých uzavřených zátokách v karibské části dosahuje voda i 30 °C!


Co na sebe

Vhodné je převážně lehké a pokud možno bavlněné věci. Nezapomeňte si s sebou pokrývku hlavy a brýle. Doporučujeme na první dny dlouhé rukávy. Hodí se i lehké dlouhé kalhoty, kraťasy, sandále , tenisky, plavky... Někdy v tropech zaprší, ale je to příjemný déšť. Větrovka ale neuškodí. Košile, trička a jiné doplňky se dají koupit na místních tržištích.

Doporučujeme zabalení osobních věcí do příručních, lehce složitelných zavazadel – pro jednodušší uložení do lodí. Na lodích je většinou šnorchlovací vybavení, ale obvykle moc nesedí. Vše se dá koupit i na místě.


Peníze a majetek

Na Martiniku se platí v  EUR, na jižních ostrovech XCD (East Caribbean Dollar) = cca 9 Kč. Není problém si vyměnit na ostrovech buď směnou z EUR, z USD nebo výbrat z bankomatu. Kolik vyměnit na den necháme na Vás, ale v místní euforii se často utratí více, než se předem naplánuje. Stojí to za to!!

Doporučujeme! Pokud se uzavře s místními lidmi nějaký obchod – musí se dodržet. Pokud ne, jsou na to mírně alergičtí.

Při přejezdech mezi jednotlivými ostrovy je vždy nutné udělat celní a pasové odbavení. Jednotlivé ostrovy v Karibiku jsou obvykle samostatné státy. Přihlásit se opravdu musíte, jinak riskujete slušné pokuty a nepříjemné situace.


CELNÍ POPLATKY

za St. Lucii                                 100 XCD...............900 Kč/osobu
St. Vincent a Grenadíny            500 XCD.............4500 Kč/osobu
národní park Tobago Cays       100 XCD...............900 Kč/osobu


SPOTŘEBA NAFTY

max. 170 EUR..........................................................4500Kč / jeden motor


CENY JÍDLA

  • na Martiniku se ceny pohybují jako v Evropě. V hospodách jídlo okolo 15 EUR, pivo 2.5 až 4 EUR, rum a punč 4 EUR, koktejly 5 - 7 EUR, káva 1.5 EUR.
  • Lucia - Vincent-Grenadíny je levnější než Martinik. Jídlo v restauraci se pohybuje okolo 10 EUR, pivo od 1.5 EUR, rumy a drinky 2 EUR, v obchodech ceny trošku navýšeny oproti ČR.

Ceny ryb na trhu 1 kg okolo 16 XCD. Langusty 50 XCD za 1 kg. Masové výrobky jsou převážně mražené z USA a ceny jsou jako u nás. Kuřata jsou levná. Ovoce a zelenina dle sezóny - nejsou zcela levné, jak by se očekávalo. Manga a banány můžete natrhat na ostrovech.

Na lodi bývá odsolovač, což je výborná věc. Když ho máte, měli byste mít vody dostatek. Ze zkušenosti za jeden večer v restauraci s hudbou se utratí okolo 800 XCD za posádku.

Už bylo i pár případů za poslední roky, kdy nastala situace, že se většinou místní mladí snažili něco odebrat z lodí!! Největší problém je se ztrátou přívěsných člunů. Jinak ve městech, na plážích nebo v osobních stycích jsou velmi přívětiví a bezproblémoví.

Článek byl vytvořen na podkladech od Pavla Strašila, který bude jedním z přednášejících na našem Exotickém večeru.

Sledujte nás