Combined ShapeSlice 1Slice 1Fill 9icon-phone

Perličky z jachtingu v Chorvatsku - 3. díl

10. 8. 2015

Perličky z jachtingu v Chorvatsku - 3. díl

Přečtěte si také první a druhý díl.

4. příběh: „Musíte stát bokem!"

Je úterý dopoledne a připlouváme do Šibeniku, kde dnes probíhají kapitánské zkoušky. Fouká Jugo a přestože vítr způsobuje v přístavu nepříjemné vlnění, je městská navigace skoro plná. Volné místo je až naproti katedrále, kde se začíná navigace trochu stáčet k rybářskému přístavku. Chystáme se na přistání přídí na muringové lano a zádí na molo. Potřebujeme tu zastavit asi na 3 hodiny, aby posádka mohla jít na kapitánské zkoušky.

Jiří Zindulka

Na motorce přijíždí obsluha přístavu a křičí na nás, že nemůžeme stát tímto způsobem, že si máme stoupnout bokem k molu. Vysvětluji posádce, že stání bokem v tomto počasí není dobrý nápad a navíc z mola ční asi 40 cm nad hladinou kus ocelového drátu. Přistaneme tedy přídí na muringové lano a zádí se chceme vyvázat na molo. Vidím, že s mužem na molu budou asi problémy, a tak vystupuji s lanem na molo sám. Muž do mě strká a zakazuje mi přivázat lano. Ptám se ho, proč nemůžeme stát tímto způsobem a vysvětluji mu, že v tomto počasí, kdy jdou vlny na molo a ještě z něj kouká ostrý drát, není dobré stát bokem. Na to mi odpovídá, že přijedou potápěči a něco budou dělat na dně. Ukazuji na ostatní lodě a říkám, že ty stojí také přídí na muringové lano nebo kotvu. Na to on mi odpoví, že tyto lodě za chvíli odplují. Odpovídám, že za chvíli také odplujeme. Už jsem pěkně naštvaný. Přesně ten typ, který zbytečně prudí.

Přestávám se s ním bavit, ohýbám se, provlékám lano kruhem a hážu ho zpět na loď. Strká do mě a křičí, jestli se nepostavíme, jak říká, že nám přeřeže lana. To jsem už zažil, bráním se a strkám do něj taky. Už jsem tak vytočen, že bych ho nejradši srazil do vody a odplul bych. Jenže my tady potřebujeme zůstat. Muž se ohýbá, odvazuje naše lano a háže nám jej do vody. Skáču na vzdalující se loď vzteky bez sebe a říkám posádce, ať odváže muringové lano. Připravili jsme si fendry na levoboku. Z vnějšku přes fendry jsme zavěsili lávku, aby nám drát nepoškodil fendry a bok lodi, a přistáváme na molo bokem. Muž na molu, když vidí, že je po jeho, se uklidnil, pomáhá nám vyvázat loď, bere peníze za stání a odjíždí. Posádka odchází na zkoušky a já zůstávám na lodi. Za celou dobu, co tu stojíme a zmítáme se v nepříjemném vlnění, připlulo a odplulo několik dalších lodí. Některé lodě se postavily zádí k molu, některé bokem. Žádný potápěč se neobjevil. Nebo možná objevil, ale jelikož v Šibenském přístavu je špinavá voda, tak jsem ho pod vodou neviděl. :-)

Následující čtvrtý díl si můžete přečíst zde.

Sledujte nás