Combined ShapeSlice 1Slice 1Fill 9icon-phone

Plavba na Liparských ostrovech - 1. díl

Jachting na Liparech je jeden z nejkrásnějších a nejmagičtějších ve Středozemním moři. Jakou trasu doporučuje Jirka Zindulka?

Jachting na Liparech je jeden z nejkrásnějších a nejmagičtějších ve Středozemním moři. Jakou trasu doporučuje Jirka Zindulka?

Liparské ostrovy nazývané též Aeolské ostrovy, po římském bohu větrů Aeolovi, je skupina 7 větších ostrovů a řady menších skalisek. Nachází se u Sicílie, na samém jihu Tyrhénského moře. Je to velmi větrná oblast s převažujícími větry západních a severozápadních směrů.

Kombinace silnějších větrů a nedostatku dobře chráněných přístavů vytváří jachtařské podmínky, které rozhodně nedoporučuji začínajícím jachtařům. Pokud by si zrovna vítr nedal týden odpočinek, místo pohodové relaxační plavby by se dovolená mohla zvrhnout v noční můru, kdy nezamhouříte oka na kotvě, která nedrží a do přístavů se nedostanete, protože za špatného počasí jsou plné.

Dost ale strašení. Jachting na Liparech je jeden z nejkrásnějších a nejmagičtějších ve Středozemním moři. Kombinace činných vulkánů, horských túr, přírodních termálních koupelí, pohostinných a příjemných lidí, odloučenosti a odlehlosti některých ostrovů, divokosti a syrovosti, to vše vytváří neodolatelně výbušnou kombinaci podmanivých zážitků.

Při pronájmu lodí na Sicílii se připravte na to, že chorvatský standard služeb je pro polovinu charterových firem ze Sicíliie nedosažitelným snem. Co nemají na kvalitě, to ale poskytují na ochotě a vstřícnosti. Lodě jsou obvykle trochu starší a jsou jakž takž udržované. Pokud si chcete půjčit loď novou, tak si ji musíte zarezervovat dlouho dopředu a pronájem lodi v žádném případě neodkládat na poslední chvíli. Nových lodí je málo a jsou brzy vyprodané. Z Prahy do Catanie je přímé letecké spojení a cena letenky je také nižší při zakoupení s dostatečným předstihem.

Na Liparské ostrovy je nejlépší vyplout z Portorosy, Milazza a nebo okolních přístavů, které jsou nejblíže k Vulcanu, nejjižnějšímu z ostrovů.

Medůza? Není problém

Řekové nazývali Vulcano jako Hiera Hephaistou, Hefaistova svatyně. Římané ho nazvali podle obdobného svého boha Vulcana a vytvořili tak obecný název pro sopky. Na ostrově Vulcano je činná sopka, která Vás ohromí jak svou krásou, tak sirným zápachem vycházejícím z fumarolů. Při plavbě k ostrovu doporučuji první zastávku na černé pláži Gelse na jihu ostrova. Na pláži je příjemná hospůdka, kde si dáte první drink na Liparských ostrovech a příjemně si zaplavete.

Všude na ostrovech si hlídejte medúzy. Dost často můžete narazit na žahavé a tak vždy před vstupem do vody zkontrolujte, jestli v bezprostředním okolí lodě nějaké medúzy nemáte. Pokud Vás medúza požahá, pomáhá popálené místo potírat rozkrájeným rajčetem. Alespoň to tak doporučují domorodci. Také pomáhá se na postižené místo vymočit, to ale není recept úplně pro každého, obzvláště, když Vás medúza žahne třeba na čele.

Ze zátoky Gelse zamiřte podél západního pobřeží k mysu Testa Grossa do zátoky Venere, kde je pěkná jeskyně a malebná laguna s tyrkysovou vodou. Kotví se na poměrně velké hloubce 18-20 m, tak neopouštějte loď v plném počtu, abyste ji posléze nenašli ubytovanou v jeskyni. Řada malých zátok na západním pobřeží je velmi malebná a stojí za návštěvu, pokud Vám to čas dovolí. Na severozápadním cípu pod malým kuželem Vulcanella se nachází zátoka Pontente s kotvištěm. Vjezd je z obou stran označený skalními věžemi čnícími z moře.

Pokud obeplujete Vulcanello, dostanete se do hlavního přístavu Levante. Nachází se zde malá pontonová sezónní marina, fungující od 1. 5. do 30. 9. Za 15m plachetnici zde zaplatíte 70 EUR. Obsluha mariny je velmi příjemná. Obzvláště s Wiliamem, italským angličanem, je opravdová psina. Doporučí Vám restauraci, trasu plavby, to nejzajímavější, co můžete navštívit, pomůže zorganizovat servis v případě nějaké poruchy. Tel. má +39 3497587935. Můžete si u něj také rezervovat místo v marině.

Jak přijít o plavky

Pokud nechcete stát v marině a nebo tam není místo, tak hned severně od Porto Levante je kotviště, dobře chráněné před západními větry, kde stojíte přímo naproti termálnímu sirnému bahňáku na břehu. Tato mělká, asi 40 cm hluboká bahnitá, horká a smrdutá louže je vyhledávaná pro své léčivé účinky turisty z celého světa. Jít se tam namočit během dne znamená stát se součástí hromadného zážitku. Doporučuji do bahňáku jít v noci, kdy tam nikdo není.

Pokud půjdete po silnici, musíte přelézt nízkou zídku z kamenů a pokud půjdete z moře, tak si tam prostě doplavete. V termálním jezírku probublává horká voda a některá místa jsou tak horká, že tam nevydržíte. Po koupeli v jezírku doporučuji jít se opláchnout do moře a ještě se trochu ohřát v termálních vývěrech v moři kousek od pláže.

Smrad z jezírka je tak výrazný, že Vám ještě několik dní bude síra vystupovat všemi póry kůže nezávisle na tom, kolikrát denně se budete sprchovat. Rozhodně ale koupel doporučuji. Do bahňáku běžte buď bez plavek (v noci) a nebo si vezměte nějaké, u kterých Vám nebude líto, že je budete muset vyhodit, protože se téměř rozpadnou.

Na ostrově Vulcano rozhodně musíte navštívit Grand Cratere, tzv. Velký kráter, který je vysoký 391 m. Výstup nahoru je nenáročný, ale vzhledem k vedru je dobré ho uskutečnit ráno nebo v podvečer. Na severní straně kráteru jsou dýmící fumaroly, ze kterých se valí sirná pára a připadáte si u nich trochu jako v pekle. Při troše opatrnosti se dá sestoupit na dno kráteru, musíte si ale úzkostlivě hlídat vítr.

Pokud by došlo ke stočení větru a kouř z fumarolů by se začal valit dovnitř do kráteru, tak by se dýchání stalo obtížné, ne- li nemožné. Proto sestup do kráteru nedoporučuji osobám se sníženou pohyblivostí nebo lidem trpícím úzkostí. S největší pravděpodobností by si to náležitě neužili. Na vrchol kráteru můžete vystoupit i v koupacích botách a nebo v lodičkách (viděl jsem nahoře takové turistky), výrazně pohodlnější je ale vzít si pohorky a nebo pevné tenisky. Pohled na západ slunce z Velkého kráteru je nezapomenutelným zážitkem.

Z Vulkána vyplujte brzy ráno a zastavte se na ostrově Panarea. Zajděte si na kávu a pak na procházku po malebném městě, vyhledávaném bohémy a umělci. Atmosféra si Vás zcela určitě získá, pokud nebude zrovna 40 stupňů ve stínu. To je pak lepší zakotvit u jednoho z malých ostrůvků kolem Panarey, např. Dattilo, Panarelli nebo Lisca Bianca. Průzračně čistá voda láká k potápění a šnorchlování na útesech a také k rybaření. Můžete se také zanořit k některému z mnoha vraků, nacházejících se na lavicích kolem Panarey. Potápěčské základny na ostrově jsou dobře vybavené a díky průzračné vodě je potápění u vraků fakt dobrý.

(Tento článek je na pokračování. Druhý díl je už k dispozici a můžete si jej přečíst zde.)

Sledujte nás