Combined ShapeSlice 1Slice 1Fill 9icon-phone

Hodnocení právě proběhlého meteorologického školení

22. 2. 2011

Vím, že je to ex post, ale nedá mi to, abych se nepodělil o skvělé zážitky.
Minulý a předminulý čtvrtek jsem se zúčastnil kurzu meteorologie pro skippery, pořádaného Jiřím Zindulkou (Yachtcharter.cz) v Praze. Neodvážil bych se kurz hodnotit, kdybych neměl možnost srovnání. Jelikož jsem už předtím absolvoval kurzy v Brně a Hodoníně, mám nastavené jisté měřítko a mohu tak vynést určitý soud.

Kurz vedl Ing. Pavel Burkert, letec a jachtař, zkušební komisař MD ČR (pamatuji si, že mě kdysi zkoušel z navigace při zkouškách na licenci „B“) a tudíž především člověk praxe. Připravil přenášky tak, že oholil obecnou meteorologii na dřeň a věnoval pozornost věcem, které jsou pro skippery nepostradatelné. Zdůraznil zejména místní vlivy, které dokáží na několik hodin anulovat vlivy tlakových útvarů, vysvětlil zesilování či zeslabování větru vlivem Coriolisovy síly, když je břeh vpravo nebo vlevo, objasnil účinky Kármanovy vírové stezky a hodně času věnoval frontálním systémům, jejich identifikaci a očekávatelným účinkům.

Konečně jsem se dozvěděl, co znamená černá čára na synoptických mapách (propad) a že je to skutečné nebezpečí pro malou loď. Dost času zabral výklad synoptických map, vysvětlení jaký směr a sílu větru můžeme podle nich v dané oblasti a časové linii očekávat a samozřejmě podrobný výklad tlakových systémů a jejich projevy na hladině moře.

Dozvěděli jsme se o pravděpodobných trasách tlakových níží na 37°, 43° a 55°, o letní stacionární níži nad Tureckem, která má na svědomí Meltemi, o základním proudění nad ČR. Chorvatščici byli nadšeni návodem, jak systémem " čtyř ranních pohárků" budou umět spolehlivě předpovědět počasí na Jadranu (velmi specifické podmínky dlouhé úzké vody, sevřené po stranách vysokými horami).

Jak už jste asi vytušili, přednášky byly zábavné, prokládané zhusta konkrétními příklady z praxe, mnohdy těžko uvěřitelnými. Pavel Burkert je svým způsobem showman. Navíc je vyzbrojen nekonečnou trpělivostí, se kterou znovu a znovu zodpovídal dotazy na docela zřejmé věci. Měl skvěle připravenou prezentaci, kdy kreslil přímo na obrazovku v barvách a prokládal to animací, to vše promítáno na velké plátno. Ke každé z přednášek jsme dostali jím vyrobená skripta s mnoha názornými kresbami, kafe a minerálky dle libosti. A ještě slib, že případné dotazy a nejasnosti zodpoví a vysvětlí konkrétnímu zájemci e-mailem.

Proč to sem dávám na vědomí? Asi hlavně pro nadšení z perfektně odvedené profesionální práce organizátora i lektora. Profesionální to bylo proto, že každá přednáška stála „ohromujících“ 300 korun. Nemám pocit, že bych jim tady dělal reklamu, vím dobře (ze zkušenosti s organizováním zdravotnicko - záchranářského kurzu) že většinu účastníků tohoto fóra zajímají vzdělávací akce jenom když jsou zadarmo. Yachtcharter pořádá i jinak tematicky zaměřené kurzy, ale to si jistě každý opravdový zájemce o osobní růst najde sám.

Přečíst si můžete zde.

Opakování přednášky plánujeme na duben.

Sledujte nás