Combined ShapeSlice 1Slice 1Fill 9icon-phone

Jak dopadla kondiční plavba na Baltu (21. - 24. 4.)

25. 4. 2016

Jak dopadla kondiční plavba na Baltu (21. - 24. 4.)

Čtyřdenní kondiční plavba na Baltu, která včera skončila, proběhla v duchu aprílového počasí. Předpověď nebyla dobrá, mělo být téměř bezvětří a slunečno. Bezvětří se naštěstí nenaplnilo, foukalo stabilně 20-25 kn a sluníčko zůstalo. Typické opalování v péřových bundách. 

Dvě lodě Bavaria 45 pod vedením kapitána Ládi Kršky a Standy Kubíčka vypluly ve čtvrtek z německého Lauterbachu na Rujáně a zamířily ke švédským břehům do přístavu Kaseberga. Plavba prověřila odolnost posádek a část námořníků odevzdala daň moři, když je skolila mořská nemoc. V pátek dopoledne posádky navštívily švédské Stonehenge Ales stenar, magické místo, kde jsou monumentální kameny postavené do tvaru lodi a stáří této stavby je odhadované na 5500 let. Místo vyzařuje zvláštní energii a užijete si to tam ve dne i v noci. 

V sobotu z Kasebergy lodě přepluly na ostrov Christianso a Frederikse severovýchodně od ostrova Bornholm. Tyto dva malé ostrůvky jsou tím nejkrásnějším místem, jež na Baltu můžete navštívit. Sluníčko svítilo tak intenzivně, že si kapitán Láďa nasadil kraťasy. Z Christianso posádky vypluly na ostrov Bornholm, kde si daly dobrou večeři a večer znova vypluly k nejsevernějšímu cípu Rujány. Při nedělním návratu do domovského přístavu Lauterbach se spustila taková chumelenice, že během hodiny napadlo několik centimetrů sněhu. Balt se s posádkami loučil opravdu studeně. 

Za 4 dny si všichni užili slunce, zimy i sněhu, svěžího větru, mořské nemoci, poznali řadu krásných míst, naučili se řídit loď během dlouhých a studených nočních plaveb a manévrovali s loděmi v malých severských přístavech. A výsledných 295 NM uplutých za 4 dny je také pěkný výsledek.

Ostrov Christianse a Frederikse - malebné ostrůvky severovýchodně od Bornholmu. Jedno z nejkrásnějších míst centrálního Baltického moře.

Přístav Hammerhavnen na Bornholmu, ideální výchozí místo na výlet k velkému křižáckému hradu Hammershus.

Ales stenar - megalitické kameny ve tvaru lodě.

Sněhová vánice v Lauterbachu v neděli při návratu.

Standa Kubíček, kapitán lodi Luise na zasněžené lodi v Lauterbachu.

Chcete si připomenout nebo zdokonalit vaše jachtařské dovednosti? Vyplujte s námi na další kondiční plavbu! 

Sledujte nás