Combined ShapeSlice 1Slice 1Fill 9icon-phone

Posádka Jiřího Zindulky zvítězila na společném Českém a Slovenském mistrovství v námořním jachtingu

22. 10. 2010

Náš kormidelník Nikola ale od startu poslední rozjížďky jasně ukázal, že to s obhajobou vítězství myslí vážně. Poté, co byl náš největší soupeř Frenky po startu přes čáru a musel se vracet, jsme si hlídali lodˇ slovenského závodníka Milo Psalmana a české olympioničky Veroniky Fenclové. Cílovou čáru jsme protnuli jako první a obhájili jsme titul Mistrů České a Slovenské republiky a získali jsme titul Mistrů České republiky ve třídě ORC Club. Závod byl velmi vyrovnaný a již se těšíme na jeho třetí ročník, který bude probíhat v říjnu 2011. Můžete se ho zúčastnit i Vy v naší posádce.

Zde si můžete přečíst více informací o průběhu celého mistrovství Czech&Slovak Championship 2010, které jsme organizovali za českou stranu.

Společné České a Slovenské mistrovství v námořním jachtingu letos již podruhé

Druhý ročník společného Českého a Slovenského mistrovství se konal v chorvatském Murteru pod názvem Czech & Slovak Championship. Závod byl rozdělený do dvou částí, z nichž první v kategorii ORC International se konala v termínu 8.-10.10.. Třídenní formát závodu probíhající od pátku do neděle byl zvolený záměrně a měl přitáhnout na regatu zahraniční, především chorvatské posádky. Jelikož se ale nepodařilo dostat závod do Chorvatského poháru a navíc se termín jeho konání kryl s Barcolanou, tak zahraniční posádky nepřijely a zúčastnilo se ho pouze osm českých a slovenských lodí. Na startovní čáře se sešla absolutní česká a slovenská špička. Tři dny závodění byly pro první tři lodě velmi vyrovnané a před poslední rozjížďkou mohly ještě všechny tři lodě bojovat o mistrovský titul ve třídě ORC i. V poslední rozjížďce potvrdila svou převahu posádka lodi BOHEMIA EXPRESS pod vedením Richarda Vojty a se ziskem 9 bodů si odnesla vítězný pohár z Czech&Slovak Championship a zlaté medaile Mistrů České republiky ve třídě ORC i. Na druhém místě se ziskem 12 bodů skončila posádka lodi QUEBRAMAR vedená Peterem Frenky Mosným. Na třetím místě se ziskem 13 bodů se umístila posádka THREE SISTERS vedená kapitánem Milanem Hájkem, která si odnesla stříbrné medaile z Mistrovství ČR v ORC i a na celkovém čtvrtém místě se umístila posádka lodi ESCANDALO vedená Jirkou Liškou, která si zároveň odnesla bronzové medaile z Mistrovství ČR v ORC i. Slovenské tituly se tentokrát nerozdávaly, protože se závodu zúčastnily pouze 2 slovenské posádky.

Druhá část závodu ve třídě ORC Club se konala do pondělí 11.10. do čtvrtka 14.10. a zúčastnilo se jí 8 lodí Salona 37 a 12 lodí Elan 340. Obě flotily lodí startovaly pohromadě a hodnotily se společně. Předpokládalo se, že lodě Salona 37 budou výrazně rychlejší a Elanky 340 proti nim nebudou mít šanci. Opak se ale stal pravdou a pořadí se mezi oběma druhy lodí pěkně promíchalo. První den v pondělí se podařilo odjet dvě rozjížďky za slabého severovýchodního větru a bylo zajímavé sledovat výsledky prvního dne. Na prvním a druhém místě byla na shodu Salona 37 kapitána Aleše Svobody kormidlovaná Frenkym a Elan 340 kapitána Tomáše Malatinského. Již první den se ukázalo, že spolu tyto dva druhy lodí můžou závodit pohromadě. Druhý den byla naplánovaná navigační rozjížďka, která se odjela v převážně velmi slabém větru často měnícím směr a byla to velká loterie. Nejlepší los si vytáhla Salona 37 Jiřího Zindulky kormidlovaná skvělým Nikolou Kršanacem a jako první dojela do průběžného cíle, kde byl závod ukončen. Třetí závodní den se podařilo odjet pouze jednu rozjížďku za slabé bury, ve které zvítězila Salona 37 kapitána Kuby Kozelského kormidlovaná Veronikou Fenclovou. Do posledního závodního dne ještě vstupovalo 5 posádek, které mohly zvítězit. V první rozjížďce zvítězila Salona 37 kapitána Kuby Kozelského kormidlovaná Veronikou Fenclovou a ve druhé rozjížďce Salona 37 kapitána Jiřího Zindulky kormidlovaná Nikolou Kršanacem. Tato posádka si tímto vítězstvím pojistila i celkové vítězství a obhájila titul z loňského roku. Celkové pořadí bylo následovné:

1. Salona 37 kapitána Jiřího Zindulky - celkové první místo v ORC Club a zlatá medaile Mistra ČR
  2. Elan 340 kapitána Tomáše Malatinského - celkové druhé místo v ORC Club a zlatá medaile Mistra SR v ORC Club
  3. Salona 37 kapitána Miroslava Psalmana - celkové třetí místo v ORC Club a stříbrná medaile Mistra SR v ORC Club
  4. Salona 37 kapitána Jakuba Kozelského - celkové čtvrté místo v ORC Club a stříbrná medaile Mistra ČR v ORC Club
  5. Salona 37 kapitána Aleše Svobody - celkové páté místo v ORC Club a bronzová medaile Mistra ČR v ORC Club
  6. Elan 340 kapitána Miroslava Šatary - celkové šesté místo v ORC Club a bronzová medaile Mistra SR v ORC Club

Závod ukázal, že vedle sebe mohou závodit vyrovnaně rozdílné lodě a že má smysl pořádat takovéto regaty. Po závodní stránce byl závod perfektně připravený a Denis Marinov a Alen Kustič opět odvedl špičkovou práci.

Letošní ročník společného Českého a Slovenského mistrovství se poprvé konal vedený myšlenkou, aby zisk z pronájmu lodí ve třídě Salona 37 a Elan 340 šel na podporu dětského jachtingu: Jelikož se přihlásilo pouze 5 českých posádek, tak na podporu českého dětského jachtingu jde 750EUR a na podporu slovenského mládežnického jachtingu je to výrazně více. Myšlenka podpory dětského jachtingu se ukázala jako životaschopná a tak se organizátoři budou snažit ji rozvíjet i v dalším roce. Je pouze potřeba přesvědčit více českých jachtařů, aby svou účastí na regatě pomohli podpořit český dětský jachting.