Combined ShapeSlice 1Slice 1Fill 9icon-phone

Chorvatská bóra

Podívejte se, jak to vypadá, když přijde silný severovýchodní vítr - bóra. Na naší dětské plavbě jsme jednu takovou zažili, která foukala o síle 30 - 50 uzlů.

Podívejte se, jak to vypadá, když přijde silný severovýchodní vítr - bóra. Na naší dětské plavbě jsme jednu takovou zažili, která foukala o síle 30 - 50 uzlů.

Bóra je "specialitou" východního pobřeží Jadranu a představuje v této oblasti nebezpečný vítr. Většinou při vysokém tlaku a za nejjasnější oblohy, tedy doslova z modrého nebe, začnou padat poryvy bouřlivého severovýchodního větru na hladinu a zvedají závoje vodní pěny přes moře a ostrovy.

Síla a četnost výskytu bóry v létě Síla a četnost výskytu bóry v létě

Když Vás bóra chytne nepřipravené, může Vám způsobit nemalé problémy. Většina krizových situacích na lodi, vzniká při nepříznivém počasí - můžete se jim vyvarovat, pokud budete mít dostatečnou kvalifikaci a budete vědět, co za takových situacích dělat.

"...Našemu kapitánovi Tomášovi se vyrolovala celá gena, protože to ve větru okolo 40-50 uzlů už stopper neudržel, a proto je třeba mít při zrefované geně za stopperem ještě zbytek lana na vincne..." Říká Jirka Zindulka. "A to jsou právě věci, které se naučíte při sportovních plavbách - praktické přípravě na B."

Více o kapitánské zkoušce B

Nejspolehlivější předpověď bóry poskytuje chorvatská námořní předpověď počasí. Ale ne na sto procent, protože prostorově omezená, krátce trvající bóra může pozornosti meteorologů uniknout.

Nejen za bóry, ale také při dalších větrech (maestrál, jugo), se mohou v závětří vysokého pobřeží vyskytovat padající poryvové větry. Dokonce za bezvětří mohou v noci, převážně po půlnoci, na západní straně vysokých hornatých břehů a ostrovů vznikat termicky podmíněné padající poryvové větry.

Zdroj: 888 přístavů a zátok - Jachtařský průvodce Jadranem

Pro více informací nám můžete napsat na info@zindulka.cz nebo zavolat na telefonní číslo 271 913 506.

Sledujte nás