Combined ShapeSlice 1Slice 1Fill 9icon-phone

Poplujte na podzim za historií

Jachting nemusí být jenom o jachtingu, můžete při plachtění poznávat i nová místa. Proto jsme pro vás vybrali 9 krásných památek, které byste v Chorvatsku rozhodně měli navštívit.
 
Jachting nemusí být jenom o jachtingu, můžete při plachtění poznávat i nová místa. Proto jsme pro vás vybrali 9 krásných památek, které byste v Chorvatsku rozhodně měli navštívit.
 

Podzim je ideálním obdobím pro všechny milovníky jachtingu. Pokročilí jachtaři si přichází na své díky skvělým povětrnostním podmínkám, dlouhým přeplavbám a zážitkovému adrenalinu. Nabrat pořádný vítr do plachet můžou také začátečníci díky většímu místu na moři i v přístavech a vypilovat tak svoji techniku jachtění.

Můžete se přitom na okamžik zastavit a užít si i kus historie. Těchto devět krásných památek rozhodně stojí za návštěvu. Navíc jsme ke každé památce přidali i stručný návod jak a kde zakotvit. Informace jsou čerpány z knihy 888 přístavů a zátok, kterou si u nás můžete koupit, stačí kliknout sem.

1. Eufraziova bazilika – Poreč

Eufraziova bazilika v Poreči byla zapsána od roku 1997 na Seznam světových památek UNESCO. Stojí na místě původního kostela z raně křesťanského období. Výstavba započala po uznání křesťanství na počátku 4. století. Bazilika byla několikrát restaurována a v současné době je nejlépe dochovanou architektonickou památkou z raně byzantského období jak v Chorvatsku, tak ve Středomoří. Tato monumentální bazilika je zdobena nádhernými mozaikami z období vzniku, baptisteriem, kaplí pareklésion, vstupním atriem a byzantskou mozaikou s biskupský.

Eufraziova bazilika Pohled na Eufraziovu baziliku při západu slunce

Kde kotvit

V marině je pro tranzitní hosty pouze málo místa. Hodně vyvazovacích bójí se nachází mimo marinu. Při silném větru je na nich ale nepříjemné vlnění. Stání (relativně drahé) je také u městského nábřeží západně od celního mola, s muringy, elektřinou a vodou. Celý přístav bývá dost hlučný. 

marina Poreč

2. Biskupský komplex – Zadar

Na přelomu 4. a 5. století byl na centrálním náměstí vybudován rozsáhlý biskupský komplex s nádhernou katedrálou sv. Anastázie. Dále nesmíte opomenout navštívit archeologické muzeum a pravoslavný kostel sv. Eliáše. Zadar má mnoho historických památek, které byste při plavbě v Chorvatsku rozhodně měli vidět.

Biskupský komplex Zadar Večerní pohled na Biskupský komplex v Zadaru

Kde kotvit

Bohužel marina Zadar má špatný poměr mezi cenou a službami, o víkendu zde navíc je opravdu málo místa. Naleznete zde motorářskou dílnu, kryté parkoviště a restaurace. V čerpací stanici si dávejte pozor, aby vás neokradli.

Biskupský komplex Zadar

3. Katedrála sv. Jakuba

Goticko-renesanční katedrála je součástí historického centra Šibeniku. Jeho počátky se datují od 15. století. Tato katedrála je od roku 2000 zapsána na Seznam světového památek UNESCO. Půdorys je ve tvaru kříže a je vybudována pouze z kamene (vápence a mramoru). Nejznámější prvek katedrály je vlys 71 hlav na vnější zdi v zadní části, které vyobrazují běžné lidi z 15. století.

Katedrála sv. Jakuba Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku

Kde kotvit

U městského nábřeží v místě hotelů jsou muringová stání (bez elektřiny), při stání do 4 hodin je tarif poloviční dle ceníku správy přístavu. Toalety jsou u katedrály (otevřeno 7-20 hod). V marině Mandalině je stání bez muringů – je nutné připravit si minimálně tři vyvazovací lana. Momentálně je k dispozici: 430 stání na vodě a 50 na břehu. Do Starého města jezdí kyvadlová doprava (30 HRK/osoba) nebo vodní taxi (40 HRK/osoba).

Katedrála sv. Jakuba

4. Historické město Trogir

Trogir byl založen řeckými kolonisti ve 3. století před n. l. V dobách římské vlády se stal významným přístavem. Od roku 1997 je Trogir zapsán na Seznam světových památek UNESCO. Hlavní památka je románská katedrála sv. Vavřince, trojlodní bazilika ze 13. stol., dokončená goticky. V městě Trogir se nachází opravdu mnoho cenných historických staveb, které stojí za to je vidět.

Trogir Pohled z moře na historickou část Trogiru

Kde kotvit

V Trogiru se nachází dvě mariny – STC Marina Trogir a ACI Marina.

  1. STC Marina Trogir – marina je ještě ve výstavbě. V plánu je 285 stání pro lodě do délky 120 m.
  2. ACI Marina – disponuje 160 stání na vodě a 35 na břehu. Upozorňujeme, že marina je často přeplněná, hlavně od pátku do sobotního poledne. Od večera do půlnoci se můžete svést vodním taxi z mariny do starého města.

Historické město Trogir

5. Diokleciánův palác

Jak už sám název napovídá, je pojmenovaný podle římského císaře Diokleciána, který jej nechal ve 4. století postavit. Celé město Split se postupně zrodilo právě kolem tohoto paláce, do teď v něm žije na 3 000 obyvatel. Jako většina chorvatských staveb i Diokleciánův palác byl postaven převážně z vápencových kvádrů. Tato unikátní antická stavba byla roku 1979 zapsána na seznam světových památek UNESCO.

Diokleciánův palác Noční pohled na starobylý Diokleciánův palác

Kde kotvit

ACI-marina je od pátku do sobotního poledne většinou obsazená (kvůli výměně posádek). Nakládání a vykládání lodí je docela hektické. Doporučujeme vám Split navštívit přes týden. Kotvení je zakázáno také v západní části přístavní zátoky (někdy se platí pokuta i 1100 HRK). Zakotvení u přístavní promenády je poměrně drahé: 890 HRK – bez muringů, elektřiny a vody. Krátkodobé stání se mimo hlavní sezónu toleruje a je zdarma.

ACI-marina

6. Skalní klášter Blaca

Skalní klášter Blaca z 16. století je právem označován za kulturně historickou památku mimořádné ceny, přesto nepatří k nejznámější – je to zapříčiněno tím, že není dobře dostupný. V průběhu let získal klášter současnou podobu a dnes je v klášterních síních uložena bohatá knihovna, především s cennými astronomickými výtisky, archiv, tiskárna, muzeum zbraní a hodin. Zajímavá je i hvězdárna s obrovským teleskopem, který byl po léta největší v Chorvatsku.

Blaca Skalní klášter Blaca

Kde kotvit

Lze kotvit v zátoce Blača (na ostrově Brač), odtud pak vede pěší stezka vzhůru ke klášteru – cca 45 minut po značené stezce. Při kotvení si musíte dát pozor na skalnaté dno (kotvy se mohou zapříčit). Pokud možno, měli byste se vyvázat na břeh. Občas jsou zde bóje, ale ty jsou spíše určeny výletním lodím.

Skalní klášter Blaca

7. Hvar

Krásné staré městečko je velmi rušné letovisko a večerní klid zde naleznete opravdu málokdy. Nachází se na stejnojmenném ostrově – Hvar. Naleznete zde plno významných historických památek. Na kopci vysoko nad městem stojí pevnost, z které krásně uvidíte celé městečko. Památky, které byste rozhodně měli vidět, je například Benátské opevnění z 16. století, Katedrála sv. Štěpána nebo goticko-renesanční kostel sv. Marka.

Hvar Pohled na historické město Hvar a marinu

Kde kotvit

Kotvení v přístavu se povoluje čím dál méně. Příležitostně může v přístavu vznikat i při lehkých větrech ze směrů mezi jihovýchodem a západem nebezpečné vlnění. Kdo se vyváže dopoledne a zůstane přes noc, musí zpravidla zaplatit navíc ještě 200 HRK i za denní stání. Blízko východního nábřeží je sociální zařízení (WC 7 HRK, sprcha 40 HRK).

8. Historický ostrov Korčula

Korčula je město nacházející se na stejnojmenném ostrově. Pokud Vás zajímá historie a máte rádi místa opředená tajemstvím, bude Korčula právě pro Vás. Stejně jako Hvar i rodné město Marca Pola - Korčula má mnoho historických památek: římskokatolickou katedrálu sv. Marka, františkánský klášter z 15. století nebo třeba palác někdejších benátských guvernérů. Korčula je známá i pro svůj zákon z roku 1214, kdy jako první na světě zakázala otroctví.

Korčula

Kde kotvit

Stání u městského nábřeží bez muringů, elektřiny a vody. Při bóře, silném severozápadním větru a bouřkových poryvech není chráněné! ACI-marina – místo ke stání je často jen přes dražší internetovou rezervaci! Na vnější straně mariny při příjezdu trajektů a při bóře silné vlnění. Proto je dobré zde udržovat dostatečný odstup od mola a muringové lano pevně dotáhnout.

9. Dubrovnik

Od roku 1979 je tohle přístavní město zapsané na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Dubrovník má zhruba 50 000 obyvatel, z toho 5 000 žije v historické části. Jako každé významnější město v Chorvatsku i Dubrovník má řadu významných památek: Rolandův sloup z 15. století, barokní chrám sv. Blažeje, palác Sponza vedle kterého stojí zvonice z 16. století nebo třeba knížecí palác. Dubrovník opravdu stojí za to vidět, dýchne na Vás nezapomenutelná atmosféra a kus historie.

Dubrovnik - historické město

Kde kotvit

Nejlepší čas, kdy můžete do Dubrovníku připlout je brzy ráno. Stání je možné v ACI-marině nebo v přístavu Gruž, kde je ale velký hluk.

Vyberte si svoji loď

Sledujte nás