Combined ShapeSlice 1Slice 1Fill 9icon-phone

Neházejte děti přes palubu!

4. 5. 2016

Neházejte děti přes palubu!

Děti u kormidla

Děti na palubu patří! Věkové hranice nejsou dané a menší potíže svým rodičům udělá půlroční mimino, nežli čtrnáctiletý výrostek. Je ale nutné přizpůsobit plavbu podle těch nejmenších, nechcete-li se celý týden koukat na znuděné obličeje a dětem hned na začátek jachting zošklivit.

Je vhodné, aby děti měly k sobě adekvátní společnost. Potřebují vrstevníky, se kterými si mohou hrát, sdílet chvíle na palubě i mimo ni. Potřeba rodičovské asistence je tím výrazně omezena a rodiče mají více času sami pro sebe.

Nejmenší jsou nejpohodovější

S nejmenšími máme na palubě nejméně práce. Postačí jim spánek a dostatek stravy. O jejich zábavu se příliš starat nemusíme. Mořská nemoc na nejmenší nepůsobí, na houpání jsou zvyklé.

Dospělou posádku na lodi nejméně limitují nejmenší děti, které nechodí a ani příliš čile nelezou. Mimino můžeme uložit v podpalubí do kajuty, vytvoříme zábranu proti vypadnutí z lůžka a spokojeně se můžeme vydat i na dlouhou plavbu. Není-li kokpit na zádi otevřen, je možné ho nechat lézt i tam, kde je v bezpečí. 

Děti do jednoho roku se budou dobře cítit v dětské sedačce, tzv. vajíčku. Tuto sedačku můžeme v kokpitu zavěsit pod roztažené bimini („plátěnou stříšku“). Sedačka s dítětem visí ve stínu a v místě, kde ji máme na očích. I za téměř úplného bezvětří pod bimini lehce pofukuje a je tam tak velmi příjemně. Za plavby, obzvláště ve vlnách, je dobré stranově zajistit sedačku gumicuky, které vytvoří dorazy houpání. Dítě v sedačce musí samozřejmě být připoutané. Budete sami překvapení, v jakém náklonu a vlnách si Vaše miminko v sedačce pohodlně chrupe.

Děti od roku do dvou let jsou spokojené ve skládací postýlce, kterou můžeme umístit v salónu a postýlku zajistíme lanem. U malého dítěte musíte dosáhnout toho, aby nemohlo vylézt z postele a samo se potloukat po lodi. Z cestovní postýlky dítě nevyleze, a pokud je postýlka uvázaná, aby za plavby v náklonu nespadla, tak v ní dítě může v klidu spát. U větších lodí se může postýlka umístit i do předních nebo zadních kabin.

Stálá starost

Jakmile se dítě začne po lodi pohybovat, je základním bezpečnostním prvkem plovací vesta. Bez ní nesmí na palubě udělat ani krok. Na škodu není ani popruh, na kterém je malé dítě pod kontrolou. 
Dítě ve stáří 2 až 3 roky vyžaduje na lodi asistenci rodičů. Pohybově již je poměrně zdatné, chybí mu však potřebná jistota. Navíc nepříliš reaguje na zákazy a vysvětlení. Dohled dospělého je na palubě nezbytností.

Příjemný věk

Problémy na palubě nebývají s dětmi od 4 do 11 let. Po lodi se již dokážou pohybovat bezpečně, umí plavat, zákazy je možné jim vštípit do hlavy. Jsou zvídavé, k rodičům ještě často vzhlížejí s úctou. Týden na lodi s dětmi v tomto věkovém rozmezí obohatí jak děti samotné, tak i rodiče a jejich vzájemný vztah. Pobyt může děti nadchnout a přitáhnout k moři a k jachtingu. Vytvoří si vztah ke koníčku, který je vlastní i rodičům. To je dobrý základ pro další životní vývoj.

Souboj s pubertou

Poměrně těžké období pro plavbu s dětmi je pubertální věk, ale je to koneckonců s tímto věkem kdekoliv. Zde je dobré být na lodi ve známé partě, s dalšími stejně starými dětmi. Pokud nejsou děti na lodi poprvé, ale opakovaně, mají již vytvořené své návyky, umí se na lodi chovat a umí si udělat zajímavý program. Vždy je důležité, aby se děti nenudily.

Zábava pro děti

Otázkou pro rodiče je, čím děti na palubě zabavit. Mnozí toto řeší počítačem či tabletem. Děti hry zabaví, ale místo plavby by mohly sedět doma. Lepší je, tyto zábavy s sebou na palubu vůbec nebrat. Mládež si za chvíli zvykne, že i sledování plavby samotné je zábavou. Přidá-li se k tomu výuka řízení lodi, je spokojenost zaručena. Naučí se kormidlovat, uvazovat uzly, pracovat s lany na palubě, spouštět a vytahovat kotvu. Zpestřením večerních plaveb mohou být hlídky.

Velmi dobrou hračkou pro děti je vše, co plave. Mořský kajak, paddle board nebo nafukovací člun. Na každém kotvišti si děti s kajakem vyhrají, mohou absolvovat projížďky po okolí, prohlížet si taje i těch nejmenších zátok, prozkoumávat jeskyně. Při stání na kotvě je výhodou, že se na břeh dá vydat ve více malých plavidlech a je to zábavnější. Děti mohou na člunech a kajacích pořádat soutěže a závody. Další možností jsou závody v potápění, lovení předmětů ze dna, tahání na kruhu či surfu za lodí. Loď nabízí nepřeberné množství možností, které svou atraktivností přebijí jakoukoli zábavu na pobřeží. 

Kdy a kam jet

U předškolních dětí je téměř povinností vyplout na jih v letních měsících. Moře musí být teplé na koupání. Mohou se koupat, potápět, naučí se plavat. Již samo to je dostatečnou zábavou. 
S malými dětmi je dobré volit lokality, kde jsou k dispozici písečné pláže. Zastavit na kotvě u pláže, znamená klid pro dospělé a zábavu pro děti. Stavění hradů, kopání příkopů, cachtání se v mělké vodě.
Děti věku školního již zvládnou i cestu v okrajových termínech, kdy není moře na koupání, nebo plavbu do lokalit, ve kterých koupání nepřijde na mysl. Poznávací plavba může být přijata stejně kladně, jako koupací. 

Jak uzpůsobit trasu

Při výběru trasy se snažíme trasu uzpůsobit právě nejmladším. To znamená zkrátit nonstop plavby maximálně na několik hodin. Již 4 hodiny trvající nonstop plavba děti nudí. Je nutné často zastavovat, aby byl čas na rozptýlení, na koupání, potápění. 
Pauza může trvat jen hodinu a opět je možné vyplout. I s dětmi je možné za den uplout 40 mil. Pokud potřebujeme překonávat delší vzdálenosti, je dobré zvážit noční plavbu. Necítíme-li se na plavbu v noci, pak vyplout velmi brzy ráno a než se děti probudí, překonat velkou část potřebné vzdálenosti. 

Potíže s mořskou nemocí

Mořské nemoci není třeba se obávat u dětí do 2 let věku. Houpání v kočárcích je jim dostatečným simulátorem vlnobití. Obavy z mořské nemoci se týkají dětí ve věku mezi 2 a 12 lety. V tomto období jsou děti k mořské nemoci stejně citlivá jako dospělí.
Základní chybou je, děti na mořskou nemoc upozorňovat. Psychika hraje v souboji s nevolností důležitou roli. Budeme-li se dětí neustále ptát, jestli jim není špatně, špatně se jim samozřejmě udělá. Nebo se tak budou alespoň tvářit.
Stejně jako u dospělých, platí i u dětí, že nejlepší prevencí před mořskou nemocí jsou drobné práce na palubě. Postavte tedy děti za kormidlo nebo je nechte pracovat s plachtami.
Pokud se mořská nemoc dostaví, nejlepší je poloha vleže ve stínu na palubě nebo v salonu. Je nutné, zabránit přehřátí nebo podchlazení organizmu a dehydrataci. Proti mořské nemoci používají děti stejné léky jako dospělí.

Děti na palubě nejsou na obtíž. K jachtingu je možné je přitáhnout už v raném věku. Pokud se to povede, můžeme si každý rok s nejmladšími členy rodiny posilovat vztahy právě na palubě jachty. Jen těžko je možné si představit více, než prázdniny strávené s rodinou na palubě lodě plachtěním, potápěním a objevováním nových světů v osamělých zátokách a kolem opuštěných ostrovů a útesů uprostřed moře.

Chcete mít taky takové zážitky s rodinou? Nyní máte možnost vyplout v létě s námi a přidat se k rodinné flotilové plavbě v Chorvatsku

 

Sledujte nás