Combined ShapeSlice 1Slice 1Fill 9icon-phone

Nezávislost na moři

Dovolená na moři může mít různé podoby. Co člověk, to jiný pohled na plavbu. Pokud chcete být na moři nezávislí a třeba i týden se nepodívat do mariny, je tento článek právě pro Vás.

Dovolená na moři může mít různé podoby. Co člověk, to jiný pohled na plavbu. Pokud chcete být na moři nezávislí a třeba i týden se nepodívat do mariny, je tento článek právě pro Vás.

Nezávislost na moři závisí na množství elektrické energie.

Co musí splňovat loď pro nezávislou plavbu?

  • musí mít dostatek akumulátorů
  • musí mít možnost akumulátory dobíjet, tzn. solární panely nebo agregát
  • větší nádrže na vodu anebo odsolovačku
  • dostatečné množství řetězu a pořádnou kotvu a s tím souvisí dostatečně silný kotevní vrátek a s tím opět souvisí dostatečná kapacita akumulátorů

Když se zamyslíte nad tím, s čím je na lodi nejvíce problémů, tak je to většinou nedostatek elektrické energie. Když stojíte na kotvě, tak po jednom dni už musíte vypnout chladničku a máte po náladě, protože se Vám kazí maso. Prostě nezávislost na moři závisí na množství elektrické energie.

Kdo z vás klidně spí na kotvě? Asi málokdo. Protože prostě nevěříte kotvám. A často velmi oprávněně. Strach z kotvení má dvě příčiny. První je, že neumíte kotvit. Ruku na srdce, kdo z vás po vypuštění kotvy počká, až ho snese vítr a loď se postaví proti větru a pak zařadí zpátečku, na malý plyn se posune dozadu, napne řetěz, a když se loď zastaví a vahou řetězu se pomalu začne sunout dopředu, opět trochu přidá dozadu a toto opakuje až na nějakých 2000 otáček motoru? Když Vás kotva udrží na zpátečku při 2000 otáček, tak si můžete být jistí, že Vás tato kotva udrží při větru do síle vichřice. Samozřejmě musíte vypustit dostatek řetězu cca. 5 násobek hloubky. A když máte 50 m řetězu, tak maximální hloubka, na jaké můžete stát, je logicky pouze 10 m. Proto je na lodi potřeba mít víc řetězu, minimálně něco kolem 70 m. Teprve, až uvěříte kotvení, můžete si naplno užívat stání na kotvě v zátokách, každé ráno si jít ze zádi zaplavat, prostě vychutnávat si tu svobodu, kterou vám kotvení nabízí.

S "nezávislou" lodí můžete kotvit kdekoliv S "nezávislou" lodí můžete kotvit kdekoliv

Druhý problém je ta zatracená voda. Na lodi je vždy vody málo, pokud nemáte odsolovačku. S vodou je nutné šetřit. I když máte další vodní nádrž, stejně vám jednou voda dojde. Pokud máte disciplínu a posádka také, lze s nádržemi vody vydržet celý týden. Nádobí myjete v moři, vlasy si myjete jednou za týden a sladkou sprchu ke štěstí opravdu nepotřebujete. A na vaření a čištění zubů zase tak moc vody nespotřebujete :-).

Některé špičkové společnosti v Chorvatsku mají ve flotile několik lodí, které jsou na nezávislost na marinách připravené. Ale pravděpodobně pouze jedna, Dalmatia charter z Trogiru, má všechny lodě vybavené tak, že splňují požadavky na nezávislé stání mimo přístavy.

Chcete poradit s výběrem lodi, která je vhodná pro nezávislou plavbu? Kontaktujte Jirku a on Vám rád poradí.

Jiří Zindulka

tel.:+420 603 846 464
e-mail: jiri@zindulka.cz

Sledujte nás