Combined ShapeSlice 1Slice 1Fill 9icon-phone

Severní Sporády

5. 8. 2014

Severní Sporády

Severní Sporady, to jsou desítky úrodných ostrovů a ostrůvků roztroušených podél pobřeží Thessálie, kde lze najít malebná přístavní městečka s příjemnými tavernami oplývajícími vynikajícím jídlem a pohostinnou řeckou atmosférou, užít si odpočinku v chladivém stínu borovic a olivovníků, či slunění na romantických plážích s průzračně čistým mořem. Na některých z těchto řeckých ostrovů můžete také stále ještě narazit na zastrčená zákoutí a osamělé plážičky, které budou po dobu vaší návštěvy s velkou pravděpodobností patřit jen vám.

Nejvýznamnějšími ostrovy seskupení Severních Sporad jsou Skyros, Skopelos, Skianthos a Alonnisos, což jsou ostrovy obydlené, byť ne příliš hustě, další ostrůvky jako Peristera, Gioura, Piperi či Psathoura jsou místa bez trvalých residentů.

Skyros

Ostrov vystřídal během století několik názvů, říkalo se mu Pelasgia, nebo také Dolopia, nakonec ale zvítězilo jméno Skyros, podle složení půdy ostrova, která obsahuje sádrovec, aneb ve starověké řečtině skiros. Ekonomika ostrova leží hlavně na chovu domácích zvířat, řada obyvatel se věnuje také řemeslné výrobě a samozřejmě i cestovnímu ruchu.

Pobřeží ostrova je velice členité s četnými zátokami a plážemi. Vyhledávanou zátokou je tu např. Achili Bay, blízko níž lze najít malebné místo s vyvěrajícím studeným pramenem zvaným Nifi. Jméno mu dala pověst, podle které zde za starých časů žily nymfy. Na jižní pláži ostrova se nachází zátoka Three Boukes Bay, která má také svůj příběh. Stala se místem posledního odpočinku anglického básníka Ruperta Brooka, který zde zemřel na své lodi.

Skyros se může pochlubit i celou řadou kulturních památek. Na jeho území o rozloze 209 km2 se totiž nachází na 300 kostelů a kaplí, z nichž k nejzajímavějším patří klášter sv. Jiří. Ten byl sice silně poškozen zemětřesením a návštěvníkům není přístupný, ovšem i jeho exteriér stojí za shlédnutí. K přírodním zajímavostem patří zase unikátní plemeno divokých koní, kteří se prohánějí po zdejších pláních.

Příjemné chvilky odpočinku lze strávit i v hlavním městě Linaria, které je zároveň přístavištěm a svým návštěvníkům nabízí úchvatné výhledy na nekonečný horizont Egejského moře i několik hezkých pláží ve svém okolí.

 

Skiathos

Skhiatos je malebný 50 km2 velký ostrov, kde hlavním centrem dění je především jeho jižní a jihovýchodní část. Právě zde se nacházejí letoviska Koukounaries a Platanias, na východě ostrova pak lze najít ještě turistický resort Achladies. Celkově ostrov nabízí na sedm desítek pláží pokrytých pískem, či plochými oblázky, většina z nich je chráněna před většími vlnami ostrovem Evia, proto zde najdou příhodné místo pro dovolenou i rodiny s dětmi. Pohodové prázdninové atmosféry, která na ostrově vládne, si všimli i filmaři, proto sem zasadili některé scény z Mama Mia!. Kdo rád hledá skryté perly, může zkusit zavítat i na severní cíp ostrova, který je divoký a hornatý, ovšem skrývá velmi hezkou pláž Lalaria, která je ale dostupná pouze z moře.

I přístavní městečko Skhiatos má co nabídnout. Romantická podvečerní procházka, degustace místních specialit, či pozorování večerního hemžení se sklenkou místního vína v ruce mohou být příjemnou součástí zážitku z pobytu na ostrově.

Skopelos

Severovýchodně od ostrova Evia leží Skopelos, druhý největší ostrov Severních Sporad. Turistický ruch se soustřeďuje hlavně kolem jeho krásných pláží na jihozápadním pobřeží, příjemné místo k odpočinku ale nabízí i malebné hlavní město pojmenované stejně, jako ostrov sám. Pokud se vydáte jeho uličkami vedoucími do kopce mez bílými domy s červenými břidlicovými střechami a květinovými balkony, dojdete na návrší, kde se nachází zřícenina pevnosti, kostel a také základy antické Asképiovy svatyně pocházející z 5. – 4. stol. př. n. l. Odměnou za výstup bude i úchvatný pohled na město, přístav a azurové moře.

Milovníci historie si zde také přijdou na své. Na ostrově se nachází 360 kostelů, kaplí a klášterů, turisticky zajímavým cílem je i severozápadní výběžek ostrova, kde stojí maják a několik strážních věží.

 

Alonnisos

Ostrov Alonnisos o rozloze 65 km2 je poklidným místem, spadajícím spolu s přilehlými ostrovy do chráněné zony mořského národního parku, který byl vyhlášen v roce 1992. Ve vodách kolem ostrova se totiž vyskytují ohrožení středomořští tuleni, na ostrově pak rostou vzácné druhy divokých léčivých bylin. Snad proto právě zde sídlí také mezinárodní akademie klasické homeopatie.

Na ostrově žije zhruba 3000 stálých obyvatel a to většinou na jeho jižní části, kde leží i současné hlavní město Patitiri. Dříve tuto roli zastávalo město Alonnisos, které ale bylo v roce 1965 zničeno zemětřesením a tak se centrem veškerého dění na ostrově stalo přístavní městečko Patitiri. To je sice menší, než hlavní město sousedního ostrova Siathos, ale zase o to malebnější. Krášlí jej množství květin, lidé mívají před svými domy často klece s okrasným ptactvem, terasy taveren jsou poklidné, jídlo dobré, místní obyvatelé přátelští. Město nabízí i malou pláž, která, ačkoli moře tu je čisté jako všude jinde, není právě z nejkrásnějších. Lepší koupací požitek nabídnou dvě pláže v nedalekém okolí a to Roussom Gialos a Votsi. Na ostrově najdete i pláže, kde budete mít velkou šanci, že na nich budete sami, z velké většiny jsou ale dostupné pouze z moře.

Gurmánský zážitek nabídnou svým návštěvníkům vyhlášené taverny poklidných městeček Stenivala (10 km od Patitiri) a Kalamaka (12 km od Patitiri). Tyto taverny patří místním rybářům, takže si můžete být jistí, že ryba, kterou si tu dáte, bude dozajista čerstvá.

 

Peristera

Ostrov, tedy spíš ostrůvek Peristera leží od svého souseda Alonnisose na východ a měří pouhých 16 km2. Ačkoli se o něm píše, že je neobydlený, má svých asi pět obyvatel, kteří žij v malé přístavní osadě Vasiliko. Na ostrově jsou také dva pastevecké domy, jeden na severu, druhý na jihu. Oproti zelenému ostrovu Alonissos je Peristera jen suchou zemí, pokrytou nízkými křovisky, která okusují kozy. Za dob Byzantské říše se tento kus země nazýval Sarakonisi a byl obýván saracénskými piráty, kteří měli svou základnu v přístavu Vasiliko. V dnešních dobách občas tento přístav využívají ke svým cvičením jednotky řeckého námořnictva.

 

Kyra Panagia

Ostrov Kyra Panagia, který je někdy označován též jako Pelagos, či Polagonisi, zahrnuje plochu 25 km2 pokrytou hlavně křovisky a nízkou zelení i když tu a tam se tu najde i nějaký ten olivovník. Administrativně patří Kyra Panagia pod správu ostrova Alonissos, ovšem jinak patří klášteru Migisti Lavra, kterému ostrov daroval v roce 963 byzantský panovník. Lidé si tedy od kláštera pronajímají půdu, aby zde mohli pást svá domácí zvířata, kterým se tu daří díky hojným pramenům.

Ostrov Kyra Panagia má dva přístavy, Agios Petros a Planitis, které byly jako mnoho jiných řeckých přístavů ve středověku obsazeny piráty. Klášter Kyra Panagia, kterému ostrov vděčí za své jméno a který leží na východě ostrova, má z důvodu obrany proti napadení piráty tvar malé pevnosti. V blízkosti kláštera leží ještě zbytky dalšího, mnohem staršího chrámu.

 

Gioura

Ostrov Gioura leží severně od Alonissa, bezprostředně nad ostrovem Kyra Panagia a náleží k území mořského národního parku. Místní zajímavostí je velká krápníková jeskyně, o které se traduje, že byla dříve příbytkem obra, k dalším přírodním bohatstvím ostrova patří unikátní plemeno divokých koz a také středomořští tuleni žijící v okolních vodách a podmořských jeskyních. Na ochranu přírody ostrova neustále dohlíží jeden až dva ochránci.

 

Piperi

Jelikož je ostrov Piperi domovem chráněných středomořských tuleňů a vzácných druhů ptáků i rostlin, spadá do zony národního mořského parku s přísnou ochranou. Velká část jeho území i okolní vody jsou pro návštěvníky bez patřičného povolení nepřístupné a také rybaření do 3 mil od ostrova je zakázáno.

 

Psathoura

Psathoura, ostrov o velikosti pouhých 2 km2 je vulkanického původu a tudíž velmi úrodný. Na jeho hezké písečné pláži kvetou začátkem jara spousty vzácných bílých lilií, což je vskutku výjimečná podívaná. Ostrůvek se může pyšnit ještě další zajímavostí. Byť je maličký rozlohou, maják, který byl na jeho území v roce 1895 postaven z vulkanického kamene dovezeného z ostrova Skopelos je svou výškou 28,9 m nejvyšším majákem ze všech, které se nacházejí na ostrovech egejského moře. Psathoura je držitelem i dalšího nej. Jeho nejvyšší bod se nachází pouhých 14 m nad mořem, je tedy nejnižším ostrovem z celých Severních Sporad.

Velkým lákadlem, hlavně pro potápěče, může být podvodní svět kolem ostrova, který v hloubce 10 – 17 m skrývá potopené město, které ale stejně dobře může být jen geologickými formacemi město připomínající.

 

Autor: Lucie Žemberyová

Sledujte nás