Combined ShapeSlice 1Slice 1Fill 9icon-phone

Sportovní plavba ve Skotsku - Distillery sailing

Skotská ostrovní říše, to není pouze náročný jachting, ale také poznávání bohaté historie a krásné přírody, kterou dokázali obyvatelé ostrovů předestilovat do výborné single malt whisky.

Skotská ostrovní říše, to není pouze náročný jachting, ale také poznávání bohaté historie a krásné přírody, kterou dokázali obyvatelé ostrovů předestilovat do výborné single malt whisky.

Skotská ostrovní říše, to není pouze náročný jachting, ale také poznávání bohaté historie a krásné přírody, kterou dokázali obyvatelé ostrovů předestilovat do výborné single malt whisky. Plavba po ostrovech spojená s návštěvou místních destilerek je zážitkem, jež nadchne každého milovníka a znalce dobré whisky. Každá ostrovní destilerka nabízí prohlídku spojenou s ochutnávkou.

Prohlídky jsou velmi zajímavé a uvědomíte si během nich rozdíly při výrobě jednotlivých druhů whisky. Poznáte i to obrovské množství jemných nuancí, které výrobu whisky provází, a naučíte se poznávat rozdíly mezi nimi. Prohlídky destilerek je mnohdy velmi zábavné, ale osobně nedoporučujeme absolvovat více nežli 3 - 4 prohlídky za den. Začne vám to pak již trochu splývat a vše vidíte tak trochu jako v mlze :)

Pro mne osobně bylo seznámení s náročným a dlouhým procesem výroby whisky zcela zásadní v mém přístupu k popíjení whisky. Přestal jsem pít míchané blended  whisky s ledem a začal jsem pít single malt při pokojové teplotě a s kapkou vody. Každý doušek takovéto „kouřové“ whisky  ve vzpomínkách přenesou zpět na ostrovy a působí na relaxujícím a uvolňujícím dojmem.

Při plavbě po skotských destilerkách se dá vyplout odkudkoliv, protože destilerky jsou všude. Nejraději vyplouváme z Obanu. Má to tu výhodu, že ještě před převzetím lodi můžete spojit nákup na plavbu s návštěvou místní Obanské destilerky, jejíž whisky je na pomezí kouřové whisky z ostrovů a jemnější, sladší whisky ze Skotské vysočiny.

Termíny/konkrétní nabídky

Litujeme, ale momentálně zde nejsou vypsány žádné termíny.

Zajímá mě tato akce

Na co je potřeba se při návštěvě jednotlivých destilerek připravit:

  • Je dobré si předem domluvit návštěvu destilerky telefonem anebo emailem, abyste nemuseli na prohlídku čekat.
  • Na každou destilerku si nechte alespoň hodinu. Půl hodiny zabere samotná prohlídka a něco také ochutnávka (která je v ceně prohlídky obvykle 5 GBP/osobu), případně nákup nějaké lahve na loď anebo domů (na letišti obvykle stejnou láhev nakoupíte levněji, nežli v destilerce, ale lahev koupená v destilerce má větší kouzlo).
  • Pokud hodláte nakupovat, připravte se, že cena nejstarších lahví se šplhá nad 1.000 GBP.
  • Počasí na ostrovech je hodně proměnlivé, a když odjíždíte z lodi a svítí sluníčko, neznamená to, že během následující půlhodiny nebude pršet. Vybavte se nepromokavou bundou.

Ukázka z jedné plavby po skotských ostrovních destilerkách

Loch Spelve – ostrov Mull, západní strana Firth of Lova – loch Spelve je kompletně uzavřený fjord, obklopený malebným řetězem hor, odkud často padají neméně malebné poryvy větru. V úzkém vjezdu do fjordu jsou přílivové proudy ve springu o síle až 3,5 kn, skvělé útočiště při všech větrech, ale bez destilerky, tak pokračujeme dál.

Ostrov Jura a  Isle of Jura Single Malt  http://www.jurawhisky.com                                     

Pěkná destilerka, co má v neděli zavřeno. A neděle je obvykle den, kdy na Juru připlujete. Místní bar vedle ale nabízí dostatek vzorků, který alespoň částečně uspokojí naši zvědavost a z ochutnaných ročníků (18, 16, 12) vyhodnocujeme jako nejlepší 16letou.

Ostrov Islay

Na ostrově Islay žije 3700 lidí, mají zde 5 základních škol a 8 destilerek :). Hlavní příjem je ze zemědělství a z turistického ruchu, založeného především na místních destilerkách. Všechny nabízejí poznávací okruh po jednotlivých částech destilerky s podrobným vysvětlením celého výrobního postupu výroby whisky a okruh uzavírá ochutnávání jednoho nebo více druhů whisky. Rozdíl mezi exkurzemi v jednotlivých destilerkách je velmi výrazný. 

Nadšením nás naplnila exkurze po destilerce Laphroaig, kde se nám sympatická průvodkyně opravdu věnovala a provedla nás přes velké haly, kde na podlaze klíčí ječmen, do sušících věží, kde se naklíčený ječmen suší pomocí kouře z rašeliny (ta se těží na ostrově a kouř z rašeliny dává whisky její typickou, silně kouřovou chuť) ke kvasícím kádím a k destilačním nádobám, což jsou obrovské měděné tanky s kondenzační jednotkou. Zajímavé je, že výrobní postup se v jednotlivých destilerkách částečně liší a proto se i jednotlivé whisky z místních destilerek liší.

Mně nejvíc chutnala 15letá, kterou má v oblibě i princ Charles. Tato destilerka je od roku 1991 výhradním dodavatelem single malt whisky pro královský dvůr, což svědčí o jejich kvalitách. Jenom pro představu se v této destilerce každý rok vyrobí 2,3 mil. litrů whisky.

V další destilerce Ardbeg nám prohlídku zpříjemnila výborná průvodkyně. Celá prohlídka připomínala kabaret. Průvodkyně byla velmi vtipná a její ukázky přehledně vysvětlující celý proces výroby whisky byly někdy dost nebezpečné, jako když letlampou zapalovala rašelinu v dřevěné místnosti, aby nám ukázala, jak špatně rašelina hoří.

Destilerka Ardbeg s pohledem na moře Destilerka Ardbeg s pohledem na moře

Za celý den jsme stihli navštívit pouze 5 z celkového počtu 8 destilerek a to jsme se opravdu hodně snažili. A dost nás to unavilo :)

Já osobně doporučuji navštívit destilerky na pobřeží – Laphroaig, Lagavulin a Ardbeg. Jsou to destilerky blízko u přístavu a dá se to stihnout za cca 4 hodiny. Objednejte si mikrobus a domluvte si s ním časy, kdy vás bude převážet z jedné destlierky do druhé. Pokud byste chtěli navštívit všech 8 destilerek, je nutné si na ostrov Islay nechat dva dny.

Sound of Iona a opatství Iona – úžasná úžina mezi ostrovem Iona a Mull. Proud v úžině teče poměrně silně až 2,5 kn a v místě vhodném pro kotvení jsou položené 2 kabely a potrubí. Proto využíváme prázdnou bóji jižně od trajektového mola a doufáme, že majitel bóje se dnes neukáže. Děláme výsadek člunem na ostrov a jdeme k opatství Iona, viditelném z veliké dálky díky mohutnému hostelu.

Z Iony plujeme na sever k ostrovu Stafa. Ostrov je celý z čedičové vyvřeliny v podobě osmibokých tyčí a vyloďujeme se ze člunu ve veliké jeskyni. Další plavba směřuje k ostrůvkům Trenishi na sledování tuleňů.

Mull a přístav Tobermory – další plavba nás vede na sever ostrova Mull do malebného přístavu Tobermory. Destilerka Tobermory je přímo v přístavu a z lodi to k ní máte kousek. Specifické je, že vám zde natočí 10 letou whisky přímo ze sudu, zazátkují ji a vy sami si na ní můžete letlampou zaletovat olověný kryt špuntu, zabraňující dalšímu odpařování alkoholu. Pokud se do Tobermory trefíte zrovna v době, kdy je zde nějaký festival, připravte se na pařbu, kterou jen tak nezažijete. Plánujete li plavbu v této oblasti, podívejte se, kdy zde nějaký festival je a připlujte sem právě v době jeho konání. 

Storno podmínky

Pokud se akce nemůžete zúčastnit a zrušíte svoji účast do 60 dnů před začátkem, máte nárok na bezplatné přesunutí na jiný termín. Když svoji účast zrušíte v rozmezí od 60 do 15 dní před záčátkem, musíte uhradit storno poplatek ve výši 50 % z ceny sportovní plavby. Máte nárok na přesun na jiný termín, ale musíte doplatit chybějící část. V případě, že účast zrušíte 14 dní před začátkem je storno poplatek 100 % z ceny.

Pokud zrušíme akci máte nárok na vrácení 100 % zaplacené částky.

V případě otázek kontaktujte Nikolu na tel. +420 773 855 000 nebo na e-mailu: nikola@zindulka.cz.

Poptejte akci

Sledujte nás